Spółdzielnia Socjalna „Parasol” w partnerstwie z Powiatem Prudnickim, realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Projekt realizowany w ramach Priorytetu 06 – Fundusze europejskie wspierające włączenie społeczne w opolskim.
Powiat Prudnicki do realizacji projektu wyznaczył Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku.
Projekt realizowany w terminie od 01.11.2024 r. do 31.08.2026 r.
Powiat Prudnicki do realizacji projektu wyznaczył Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku.
Projekt realizowany w terminie od 01.11.2024 r. do 31.08.2026 r.
Całkowita wartość projektu:
544 000,00 pln
Kwota projektu dofinansowana z Unii:
462 400,00 pln
Projekt przwiduje następujące działania
- Organizacja grup wsparcia i samopomocy – 72 spotkania grup wsparcia oraz samopomocy, skierowane do 8 rodzin (łącznie 32 osoby, w tym 18 kobiet i 14 mężczyzn), które borykają się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.
- Wsparcie psychologiczne, pedagogiczne i terapeutyczne – obejmie uczestników projektu oraz ich dzieci. Zajęcia będą prowadzone przez psychologów, terapeutów oraz specjalistów ds. uzależnień.
- Szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze– dla 6 osób przygotowujących się do pełnienia roli rodzin zastępczych, z czego 4 to kobiety, a 2 to mężczyźni.
- Zakup wyposażenia – doposażenie pomieszczeń do spotkań dla rodzin zastępczych, w tym zestawy mebli i sprzętu dydaktycznego, by stworzyć komfortowe warunki do wspólnych spotkań rodzinnych.
- Szkolenia specjalistyczne dla kadry– 8 osób z kadry opiekuńczej (6 kobiet i 2 mężczyzn) uczestniczyć będzie w szkoleniach podnoszących kompetencje, takich jak Trening Umiejętności Społecznych oraz kurs języka migowego.
Projekt skierowany jest do:
- 8 rodzin (32 osób), które przeżywają trudności opiekuńczo-wychowawcze, w tym zarówno rodziny biologiczne, jak i zastępcze.
- Kadry usług społecznych, która obejmuje 8 pracowników odpowiedzialnych za bezpośrednie wsparcie i szkolenie rodzin.
- Kandydatów na rodziny zastępcze, przygotowujących się do opieki nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej.
Celem projektu jest wsparcie 8 rodzin w trudnych sytuacjach wychowawczych, promocja i rozwój systemu pieczy zastępczej oraz podniesienie kwalifikacji pracowników usług społecznych w powiecie prudnickim. Projekt ma na celu integrację społeczną i przeciwdziałanie izolacji oraz marginalizacji rodzin, oferując wsparcie w bliskim ich otoczeniu.
Oczekiwane rezultaty:
- Wzmocnienie kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie opieki nad dziećmi.
- Poprawę jakości świadczonych usług w obszarze pieczy zastępczej, szczególnie dla dzieci i rodzin zastępczych.
- Zwiększenie dostępności wysokiej jakości usług wsparcia dla rodzin w powiecie prudnickim.